uroczysta sesja rady gimny

25 lat Samorządu w Polsce

W tym roku mija 25. lat od przywrócenia w Polsce samorządu terytorialnego. Od tego czasu miasta, gminy, powiaty i województwa w dużej mierze same decydują o kierunkach własnego rozwoju. Reformę samorządową z 1990 roku uważa się dziś za jedną z najbardziej udanych reform przeprowadzonych w Polsce w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.

Z okazji obchodów rocznicy w filii Biblioteki w Bolszewie odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Wejherowo. Sesja była szczególna, ponieważ oprócz obecnych reprezentantów władz Gminy i Powiatu, w spotkaniu udział wzięli również radni oraz wójtowie poprzednich kadencji, w tym poprzedni Wójt – Jerzy Kepka.

uroczysta sesja rady gimny

Przy okazji spotkania Krzysztof Zabiegliński (pełniący niegdyś funkcję doradcy Wójta), scharakteryzował krótko przygotowywaną właśnie książkę dotyczącą historii najnowszej Gminy Wejherowo, która ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Wiele dobry słów skierowano do zebranych mieszkańców oraz Sołtysów poszczególnych miejscowości..

Dyrektor biura poselskiego Kazimierza Plocke przekazał specjalne podziękowania dla Sołtysów. „Jesteście w samorządzie najważniejsi” – dodał na podsumowanie swojej wypowiedzi.

Stolik Sołtysów
Stolik Sołtysów, z którymi miło spędziłem ten dzień

Z kolei Ryszard Czarnecki (Przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego) podkreślił, że solą tej gminy i wielu innych są mieszkańcy, to oni płacą podatki, to oni wybierają radnych – jak mówił, a na koniec dodał życzenia aby wszyscy samorządowcy w kolejnych kadencjach nie zapominali o mieszkańcach i o swojej służebnej roli w stosunku do nich.

Słowa Ryszarda Czarneckiego chyba najlepiej oddają ideę tego święta, oraz ideę samorządności..

Ze swojej strony mogę jedynie dodać, że życzę aktywności.. aktywności obywatelskiej, zarówno po stronie mieszkańców jak i radnych. Aktywności i prawdziwego zaangażowania we współtworzeniu przyszłego oblicza Gminy Wejherowo.

Autor

Artur Czaja

Psycholog, którego inspiruje coaching i procesy motywacji. Od 2014 r Radny Gminy Wejherowo, założyciel organizacji pozarządowej Proaktywni, członek Stowarzyszenia Dziecko Bez Reklamy. Zwolennik tworzenia społeczeństwa obywatelskiego